Tekerrür

IMF nin İstanbul toplantıları öncesi yayınladığı rapora göre 1870 yılından bu yana 8 büyük uluslararası finansal kriz yaşanmıştır.

 

1873 yılında Almanya ve Avusturya hisse senedi piyasasında başlayan kriz Osmanlı İmpatatorluğunda Duyun-u  Umumiye İdaresinin kurularak Osmanlı Maliyesinin bağımsızlığının ortadan kalkması neticesini doğurdu.

 

İkinci uluslar arası finansal kriz 1890 yılında Arjantin in borçlarını ödeyememesi üzerine önce  Güney Amerika ya ve daha sonra Dünya ya sirayet ederek yayıldı.

 

1907 yılında ABD de bakır fiyatlarının düşmesiyle başlayan kriz Dünya ya

yayıldı.

 

1929 yılında yine ABD de New York borsasının çöküşüyle başlayan kriz Dünya ya yayıldı.Bu krizin en önemli enstrümanı likitide darlığıydı.

 

Sırasıyla 1981 – 1982 yıllarında Güney Amerika ülkelerinin iç ve dış borçlarını ödeyememeleri, 1992 – 1992 yıllarında İskandinav ülkeleri ve Japonya da gayrimenkul ve hisse senetleri fiyatlarının balon yapması ve arkasından balonun patlaması, 1997 – 1998 yıllarında Asya ülkeleri ve Rusya da büyük sermaye kaçışlarının yaşanması, sonucunda Rusya nın borçlarını ödeyemeyeceğini duyurması ve son olarak ABD de 2007 – 2008 yıllarında gayrimenkul piyasında şişen balonun patlaması sonucunda başladı , halen devam eden küresel bir krizle bu günlere geldik.

 

Bu krizle bankalar 1.6 trilyon zarar etti, banka iflasları yaşandı, 50 milyon insan işiz kaldı.Bu zararlara sorunlu kredileri de ilave edince bankaların 2.8 trilyon zararla karşı karşıya olduklarını görüyoruz.

 

Yayınlanan IMF raporlarına göre G- 20 nin 2014 yılında toplam kamu borç yükünün 115 olacağı,( Türkiye ninki ise % 50 nin altında) ; G – 20 nin ortalama bütçe açığının ulusal gelire oranı 2009 – 2010 yıllarında % 8.5,

( Türkiye nin ise % 6.6)  olacağı ön görülüyor.

 

Türkiye bugün enerji koridoru ve uluslararsı Finans Merkezi olma yolunda,

Uluslar arası teamüller bunu gösteriyor.

 

1929 krizi ve arkasından gelen II. Dünya savaşı sonrası, ABD nde Bretton- Woods kasabasında yapılan toplantı neticesinde ABD doları uluslararası hakim para birimi olarak kabul edlmişti.Bu durum ABD lerinin dayatması neticesinde ortaya çıkmış IMF ve Dünya Bankası gibi kurumların çatısını oluşturacağı ve doların altına karşı konvertibilitesinin korunduğu, dolar merkezli bir sabit kur sistemini öne çıkarmıştı.

 

G 20 ler toplantısı ve arkasından İstanbul da başlayacak olan IMF toplantıları Bretton – Woods toplantıları sonrasında olduğu gibi uluslar arası yeni bir para biriminin şart olduğunu gösteriyor.

 

Bretton – Woods bir dayatma neticesinde kabul edildi.Bugün ise İtalya nın

önerdiği Euro – Dolar para birimini Çin ve Rusya kabul etmiyor.Ortak bir payda daha fazla katılım, sömürüye meydan vermeyecek, adil bir ekonomik düzen getirecek yeni bir uluslar arası para birimini aratıyor.

 

Diğer yanda İslam Ülkelerinde  İslam dinarı büyük rağbet görmekte. İslam dinarının, milli paranın yanında bütün İslam ülkelerinin ortak bir parası olması için gayret sarfedilmektedir.

 

Tarihten alacağımız dersler oldukça fazla. Merhum şair Mehmet Akif Ersoy un söylediği gibi “ Tarih tekerrürden ibaret" diyorlar.

 

Kıssadan Hisse

Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!
Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?
'Tarih'i 'tekerrür' diye tarif ediyorlar;
Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?

 

www.belediyegazetesi.net

 

1 Ekim 2009


Önemli Linkler


* Başbakanlık
* Ak Parti Genel Merkez
* Ak Parti Bursa İl Başkanlığı
* Bursa Büyük Şehir Belediyesi
* Bursa Valiliği
* E-Devlet

E-Bülten abonesi olmak için
mail adresinizi yazınız.

Ekle

 


Anasayfa   |   Hakkımızda   |   AB Fonu   |   Makaleler   |   Somuncu Baba   |   Basında Biz   |   Birlikte Çözelim   |   Söyleşiler   |   İletişim